středa 6. července 2011

Inov-8 Road-X 233


Silniční bota Road-X 233 od britské značky Inov-8, která se dosud specializovala především na běžecké boty do terénu, je ostatní silniční běžecké obuvy v lecčems nepodobná. Již od pohledu působí relativně tvrdým, rychlým a svým způsobem klasickým dojmem. Jako by se zde Inov-8 inspiroval spíše u britských výrobců klasické pánské obuvi a závodních vozů než u jiných značek zaměřených na sportovní obuv.K takovému dojmu přispívá zejména rovná a tenká podešev, mírně zvednutá špička a dosti nízký zadní díl. Zároveň je bota zcela neutrální a bez jakékoli nadbytečné podpory.Ve srovnání s jinými botami, a to i závodními, jsou Road-X 233 hodně tvrdé a při dopadu tlumí jen velmi málo. Opravdu dobře jsem se v nich díky tomu cítil až při rychlejším běhu, kdy již dopadám především na špičku a kdy teprve bylo možné pořádně ocenit jejich vlastnosti. Pro mne jsou tak ideální na rychlejší tréninky a závody zhruba do půlmaratonu. Odběhnout maraton bych si v nich přeci jen netroufnul, ale to je u každého běžce jiné.


Oproti celé řadě jiných modelů od Inov-8 má Road-X 233 poměrně širokou přední část, která není ani na spodku nijak zvlášť zpevněna. (Pro mě samotného je to nepochybně výhoda, neboť mám celkem široké chodidlo a v některých botách díky tomu vůbec nemůžu běhat.) I přesto však noha v botě žádným způsobem neplave, a to díky stažení pomocí polyurethanových pásků spojených se šněrováním. Rovněž samotná špička boty je měkká a ošetřena pouze pogumováním. Bytelnější zpevnění špičky nabízí Road-X 255 (a zároveň i vyšší míru tlumení), ale u nich mne právě toto zpevnění při zkoušce velmi nepříjemně tlačilo do prstů.


Zadní část podrážky je tvarována tak, aby umožňovala i běh přes patu, ale vzhledem k minimálnímu tlumení z toho běžec žádný požitek nemá a instinktivně se snaží běžet raději přes špičku. Podrážka samotná je sice prakticky bez vzorku, ale na asfaltu či betonu drží výborně, a to na suchém i mokrém. Navíc je díky nízké a rovné podešvi maximalizován kontakt nohy s podložkou (terénem), resp. pocit, který běžec z takového kontaktu má.


Nespornou výhodou je i skutečnost, že se boty dělají ve slávistických barvách. Teď už jen zbývá vyzkoušet je při závodě.

Recenze na behej.com.
Stručná charakteristika celé řady Road-X na irunfar.com.

Výrobce: Inov-8.
Prodej v ČR: Vavrys.

Žádné komentáře:

Okomentovat