neděle 28. prosince 2014

V čem jsem co běžel

Takový stručný přehled toho, v čem běhám, aneb Inov-8 pro trail, běh do vrchu a skyrunning.

Pro závody v terénu používám následující troje boty: x-talon 190, roclite 243 a trailroc 255. X-talon 190 je rychlá, lehká bota s výrazným vzorkem, ideálním na měkkém povrchu. Trailrocová podrážka je asi nejuniverzálnější podrážkou, s jakou jsem se zatím u bot určených pro běh mimo dráhu a silnici setkal. Má dostatečně výrazný vzorek, který je v běžných podmínkách zcela vyhovující. Velmi dobře však drží i na tvrdém povrchu, včetně mokrých kamenů a asfaltu. Použitá směs není příliš měkká a má díky tomu velmi dobrou životnost (to je velká výhoda oproti x-talonům). Trailroc 255 jsou extrémně pohodlné a běhy do 60 km jsem v nich zvládl bez jakýchkoli problémů (těžko říct, zda by při závodech od 80 km výš nebyly přeci jen příliš tvrdé, nemám zkušenosti).
Při volbě bot pro závod se tak řídím podle celkem jednoduchého klíče:

x-talon 190: měkký terén, <1 h
roclite 243: smíšený terén <2,5 h
trailroc 255: smíšený terén 2,5 < 4,5 h

Takže, v čem jsem co letos běžel?

x-talon 190: Velká cena Zadova
roclite 243: Hubáčkova dvacítka, POŠUK, Vertical KM – Chamonix, Sierre–Zinal, Babický Trail 1/4maraton, 2hrady, Vertical KM – Limone, Limone Extreme SkyRace, Trofeo Vanoni
trailroc 255: Perun Skymarathon, Mont-Blanc Marathon, No(r)T(h)RACE

Jedinou letošní silnici, Kbelskou 10, jsem šel v road-x 233.

V tréninku, krom výše uvedených bot, hodně odběhám v f-lite 230 (silnice, lesní cesty) a road-x 233 (dráha). Hodně jsem dřív naběhal i v roclite 295. Místo nich dnes požívám roclite 243, ale pro delší běhy by to i nadále byla dobrá alternativa k trailroc 255.

2 komentáře:

 1. Ses desnej "drak":)... Dik za inspiraci pri zkouseni bot.. jen si musim uvedomit, ze ja tam jsem vyrazne dele:).. ale mam cukani neco vyzkouset..Asi ten trailroc..
  Vsechno nej.. at se dari! 12:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hodně jde o zvyk a o to, co Ti vyhovuje. Koukal jsem, že třeba Brendan Davies (http://www.brendandavies.com.au/) běžel MS na 100 km v road-x 233. Sám bych si v nich netroufl na víc než půlmaraton, jak jsou tvrdý. Spousta kluků chodí i relativně dlouhý věci v terénu v x-talonech 190 (David Schneider v nich letos běžel Zinal i Limone), přitom jsou to docela slupky, v kterých cítíš každý kámen. Trailroc jsou skvělý, můžu jen doporučit.
   Krásný a vydařený nový rok přeju.
   Honza

   Vymazat